„SHIBARI“ -Japonské umenie viazania

Shibari -Japonské viazanie ako umelecké dielo

Pre všetkých, ktorí sa počas spútavania mračia a pýtajú sa sami seba: „Čo to zase bolo?“ – Tu je malé osvieženie: Bondage je sexuálna praktika, pri ktorej je partner zviazaný povrazmi, stuhami alebo reťazami. Milovníci otroctva zvyšujú svoje sexuálne potešenie hrou – v aktívnej alebo pasívnej úlohe. Nejde o násilie či nátlak, ale o spoznávanie tela a testovanie limitov. Je to o pocite dôvery, ale aj o sile a odovzdanosti. Pre skeptikov: Bolo dokázané, že Bondage vás robí šťastnými a zdravými!

Zvláštna forma otroctva

Shibari je špeciálna forma otroctva. Pochádza z Japonska, a preto sa jej hovorí aj Japan bondage. Shibari má vysoké estetické štandardy, pokiaľ ide o „imobilizáciu“ druhej osoby. Prax je založená na stáročných obmedzovacích technikách, ktoré využíva aj japonská polícia. Tieto techniky sú v Shibari šikovne implementované – čím nápaditejšie viazanie, tým podmanivejšie celkové umelecké dielo. Niekedy sú doslova ozdobené kvetmi alebo inými predmetmi. Prvé japonské časopisy tlačili obrázky otroctva v 50. rokoch 20. storočia. Potom záujem o umenie otroctva vzrástol.

Sexshop Sexposta.sk

Shibari v umení a popkultúre

Dnes je shibari v japonskej kultúre veľmi bežné. V Tokiu existujú svetelné šou shibari a taktiež lákajú ľudí do klubov, kde sa zvedavci zoznámia s praxou shibari na festivaloch otroctva. Japonské otroctvo si však už dávno našlo cestu aj do západného sveta. Fascinácia inšpirovala mnohých umelcov, aby do svojej práce integrovali umenie otroctva. Je to obľúbený motív najmä vo fotografii. Shibari sa však stalo aj opakovaným umeleckým štylistickým nástrojom v hudobných videách, filmoch a televízii.

Talian Alberto Lisi – začal svoju kariéru ako módny fotograf, kým neobjavil svoju vášeň pre fetišistické umenie a Shibari. Dnes patrí medzi úspešných umelcov na scéne Fine Art Shibari a milovníkov Shibari ukazuje svoju expresívnou tvorbou.